Kraj ocenil nejlepší dobrovolníky Vysočiny
Autor: Daniela Rybárová <dryb@atlas.cz>,
Téma: Senioři,
Vydáno dne: 10. 06. 2011
Vážení přátelé,
paní Miluška Mrvková byla oceněna v anketě Skutek roku. Ocenění získala i díky vaším hlasům.
Děkujeme za podporu.
Věra Kouřilová – Občanské sdružení Pernula
V zámku rodiny Kinských včera členové krajské rady předali dvacítku cen za nejvýraznější dobrovolné skutky jednotlivců i společností.
Jedním z oceněných dobrovolníků se včera ve žďárském zámku stala například Miluška Mrvková z Třebíče za 1. místo v kategorii sociálně–zdravotní. Druhou cenu si v téže kategorii odnesli Pavel a Hana Vávrovi z Borů.
Jedním z oceněných dobrovolníků se včera ve žďárském zámku stala
Miluška Mrvková z Třebíče za 1. místo v kategorii sociálně–zdravotní. Druhým rokem vyhlásil kraj Vysočina anketu Skutek roku. Včera večer krajští radní předali dvacítku cen za nejvýraznější dobrovolné skutky jednotlivců i společností. V pěti vyhlášených kategoriích bylo veřejností nominováno dvaapadesát skutků, o jejich konečném pořadí rozhodlo 2 250 došlých hlasů.
Fyzické osoby
- Kategorie sociálně-zdravotní oblast:
1. Miluška Mrvková, organizátorka aktivit pro seniory, postižené, děti a veřejnost (Třebíč)
2. Pavel a Hana Vávrovi, organizátoři Benefičního koncertu pro sdružení Srdíčkáři (Bory)
3. Marie Gregorová, péče seniory a osamělé lidi, koordinátorka dobrovolníků ve Sdílení o.s. o (Telč)
3. Terezie Doležalová, pomoc a podpora rodin s malými dětmi se sociálním vyloučením (Klubíčko při Charitě, Jihlava)
1. Johana Anežka Obršlíková a Anna Kolaříková, organizátorky čtyř adventních koncertů v Třebíči (Koněšín, Třebíč)
2. Martin Švec, Martin Setr, Pavel Hřeben, Lenka Jirků, vytvoření improvizované divadelní hry Mahlér v Jihlavě (spolek Ochotni pro cokoli, Jihlava)
3. Emanuel Nožička, nalezení a zmapování smírčích a jiných kamenů v okolí Třebíče a vydání publikace Památné kameny a pověsti na Třebíčsku (Třebíč)
- Kategorie životní prostředí:
1. Zdeněk Štěpánek, vedoucí skautského oddílu Srdíčko, vede děti k úctě k přírodě, aktivizuje čištění studánek (Třebíč)
2. Pavel Koubek, vede děti k úctě k přírodě, kontroluje tři stovky budek pro různé druhy ptáků, udržuje naučné stezky u Humpolce (Mladé Bříště)
2. Martin Petr, dobrovolník spolku Lipa, ochránce dřevin rostoucích mimo les (Nové Město na Moravě)
3. Jozef Zetěk, dlouholetý propagátor osvěty v oblasti ochrany přírody a enviromentálního vzdělávání, výchovy a krajiny (Brtnice)
- Kategorie volný čas dětí a mládeže:
1. Vladimír Lacek, SK Taekwondo o. s., 15 let vyučuje bojovému umění děti a mládež do 15 let (Humpolec)
2. Alice Svobodová, pořádá volnočasové aktivity, víkendové akce a letní tábory pro děti a mládež v rámci o. s. Bratr Kálef (Kadov)
3. Miloš Fiala, obětavě spolupracuje s dětmi a jejich rodiči, v rámci aktivit domu dětí a mládeže organizuje dětské letní tábory, je držitelem ocenění za projekt Mladý ochránce zákona 2010 (Třebíč)
- Kategorie poradenství, osvěta, vzdělávání:
1. David Šorm, probouzení venkovského života, organizace vyzkoušení si starých řemesel (Horní Krupá)
2. Jana Horská, vede poradnu pro cizince (Jihlava)
3. Milada Oplatková, podporuje a pomáhá školám při realizaci programu Zdravá škola (Velká Bíteš)
Právnické osoby
- Kategorie sociální oblast (nad 1000 obyvatel):
Centrum pro rodinu a sociální péči: Dobrovolníci centra (studenti) navštěvují staré lidi v domovech důchodců a v nemocnicích a prolamují jejich izolaci a částečně nahrazují chybějící rodinné vztahy. Dále skupinky studentů navštěvují jednou týdně dětské oddělení jihlavské nemocnice a malým pacientům hrají maňáskové divadlo. Do projektu bylo zapojeno 85 dobrovolníků a bylo uspokojeno 24 stálých klientů a další na oddělení dlouhodobě nemocných a dětském oddělení jihlavské nemocnice. Dobrovolníci jsou pravidelně školeni a pracují pod supervizí.
- Kategorie sociální oblast (do 1000 obyvatel):
Asociace ČR, o.s. Klub: Projekt nabízel rodičů a přátel zdravotně postižených dětí v volnočasové aktivity spojené s účelnými terapiemi, které se zaměřovaly nejen na děti a mládež s mentálním postižením ale na celou rodinu dítěte tak, aby děti zůstaly v přirozeném prostředí rodiny namísto ústavní péče. Projekt vedli terapeutů. Byly řad speciálních pedagogů a samotní rodiče, ale i dobrovolníci z mládež z regionu. Do projektu bylo zapojeno celkem do něj zapojeny i děti a šedesát dobrovolníků.
- Kategorie oblast sídel, staveb a bydlení (do 1000 obyvatel):
Farní sbor Českobratrské církve evangelické v Horní Krupé: Jedná se o rekonstrukci bývalé evangelické školy, která přestala sloužit svému účelu roku 1930 a od té doby je nevyužita. Dnes začíná sloužit především k rozvíjení tvořivého venkovského života, tradic a řemesel. Současně slouží jako řad místního středisko ekologické výchovy. Velkou část vykonali dobrovolníci z farního sboru i mládeže z Česka. V této první etapě se zprovoznily společenské prostory, sociální zařízení, bezbariérové schodiště, toalety, ventilace oken a vypínače. Rekonstrukce bude pokračovat půdní vestavbou, Dědovou dílnou, Galerií stodola a vznikne výuková louka na principu přírodních zahrad.
- Kategorie oblast životního prostředí (nad 1000 obyvatel):
Chaloupky o.p.s., školská zařízení pro zájmové a další vzdělávání, pracoviště Brtnice: Projekt spolupráce mezi Chaloupky o.p.s. a SŠ obchodu a služeb Jihlava. Žáci připravili hodinový ekologický výukový program věnovaný alternativním zdrojům energie v kraji Vysočina včetně metodické a didaktické stránky. Výukový program, který vedli studenti, absolvovalo cca 500 dětí. Žákům byly představeny klady a zápory alternativních zdrojů energie.
- Kategorie oblast životního prostředí (do 1000 obyvatel):
Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kněžice: Pozemkový fond se zabývá vyhledáváním významných přírodně cenných území i drobnějších lokalit, provádění kvalitních zoologických a botanických průzkumů, následná péče, která spočívá v ručním kosení odvozu jednání s vlastníky a biomasy a vyřezávání křovin, čištění tůní, péče o stádo ovcí. Do projektu je zapojeno celkem čtyřicet dobrovolníků, především mladé rodiny, děti a studenti. Pozemkový fond dělá i vzdělávací akce pro děti v přírodě.
Zdroj informací o oceněných: Krajský úřad kraje Vysočina